Bemutatkozás

A Tiszabezdédi Óvoda és Bölcsőde a helyi önkormányzat által fenntartott három csoportos óvoda és egy csoportos bölcsőde. Az Ukrán határtól és Záhony várostól 6 km-re található. Intézményünk a Háziorvosi Rendelő és az Általános Iskola közvetlen szomszédságában helyezkedik el. Településünk csendes, nyugodt területén található. Pedagógus létszámunk hat fő, gyermekcsoportjaink száma: három óvodai (Katica, Pillangó, Napsugár) és egy bölcsődei csoport. Csoportszobáink összesen 75 gyermek befogadására alkalmasak, de sajnos az egyre csökkenő gyereklétszám miatt 2011-től egy óvodai csoportunk már bölcsődei csoportként üzemel. Nevelőtestületünk szakmailag jól képzett, empatikus, befogadó pedagógus gárdából áll. Erősségünk a szeretetteljes, érzelem gazdag, családias légkör megteremtése, mely a gyermekeknek biztonságérzetet nyújt és elősegíti a gyermekek kommunikációs - és együttműködési képességének tevékenységek által való fejlesztését. Jelenlegi gyermek létszámunk: 63 fő (ebből lány: 25 fő), akiknek több mint fele hátrányos szociális környezetből érkezik. Rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülők száma: 25 fő, hátrányos helyzetű: 17 fő és halmozottan hátrányos helyzetű: 10 fő. A szülők általában alacsony iskolai végzettséggel rendelkeznek. Ez az iskolázatlanság nem párosul az óvodai nevelés iránti közömbösséggel. A szülők többsége értékeli az óvoda családi nevelést kiegészítő tevékenységét. Egyre inkább úgy látjuk, hogy a családokban jelentkező megélhetési gondok miatt több a feszültség és ezért nagyobb toleranciára, empátiára van szükség az együttműködéshez. Fontos feladatunknak tartjuk a gyermekek gondozását, óvását, az egészséges életmód feltételeinek biztosítását, valamint óvodásaink olyan személyiség fejlesztő nevelését, melynek eredményeképpen alkalmassá válnak iskolai tanulmányaik megkezdésére. A gyermekek szociokulturális hátterét és az iskola által támasztott igényeket figyelembe véve továbbra is előtérbe helyezzük a hátrányos, halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek differenciált fejlesztését, fejlődésének segítését. Intézményünk rendelkezik a különböző tevékenységek megvalósulásához szükséges helyiségekkel (logopédiai, fejlesztő szoba, tornaszoba szertárral), részben tárgyi feltételekkel. Óvodánknak tágas, nagy udvara van, melynek kialakítása a gyermekek biztonságát, kényelmét, egészségük fejlődését és megőrzését biztosítják. Udvari játékaink bőségesek, megfelelőek, csoportszobáinkban található játékok, eszközök mennyisége bővítésre szorul, hamar tönkremennek. Sajnos anyagi lehetőségeink korlátozottak, nincs megfelelő finanszírozás a pótlásukra. Csoportszobáink esztétikusak, tágasak és világosak, berendezései a gyermekek méretének megfelelőek. A gyermekek által használt udvari és csoportszobai játékok hozzáférhetőek, biztonságosak, kielégítik gyermekeink mozgásigényét. Integrált nevelés keretében foglalkozunk a hátrányos - és halmozottan hátrányos helyzetű, a beilleszkedési nehézséggel küzdő és a sajátos nevelési igényű (SNI) gyermekekkel is. Az SNI-s gyermek fejlesztése érdekében együttműködünk a különböző szakemberekkel (logopédus, fejlesztőpedagógus), szükség esetén igénybe vesszük a Pedagógiai Szakszolgálat szolgáltatásait, illetve gyógypedagógus segítségét is. Óvodánkban 1 csoport azonos életkorú, két csoportunk vegyes életkorú. Építünk a hagyományokra, ünnepekre, lehetővé tesszük, hogy megismerkedjenek szülőföldjük, a helyi népszokások, hagyományok értékeivel. Fontos, hogy átadjuk ezek szeretetét, ezáltal pedig megtanulják annak védelmét. Ünnepeink az évszakokhoz és a jeles napokhoz kötődnek. A közös rendezvények is jó alkalmat teremtenek a család és az óvoda közötti kapcsolat mélyítésére, egymás nevelési elvének, értékrendjének megismerésére. Az oldottabb légkörben való beszélgetésre kínálnak lehetőséget ezek a rendezvények. Ahhoz, hogy a szülő folyamatosan tájékozódjon a gyermekével történt eseményekről, szükségesnek tartjuk a napi kapcsolattartást is. A nyílt napokon betekinthetnek a szülők óvodásaink mindennapi életébe. Így kaphatnak képet gyermekeik közösségben elfoglalt helyéről, viselkedéséről, teljesítőképességéről. Nevelőmunkánk szerves részét képezi a kapcsolattartás, együttműködésünk során a kölcsönös nyitottságot és bizalmat kívánjuk érvényesíteni a szülőkön kívül, a helyi Általános Iskolával, a fenntartóval, a Pedagógiai Szakszolgálattal, Egészségügyi intézményekkel (védőnő, háziorvos), a Kisebbségi Önkormányzattal és a Gyermekjóléti Szolgálattal. Az iskola és közöttünk lévő szakmai kapcsolat kiváló, hisz ennek érdekében egy munkaközösséget is működtetünk. Együttműködésünk fejlesztése során arra törekszünk, hogy az óvoda - iskola átmenet programszerű, tartalmilag előkészített folyamattá váljon. Vagy az iskolások, vagy mi látogatunk el hozzájuk, és közös programokat szervezünk (pl.: népmese napja, zene világnapja, közös barkácsolás). Délutáni szakkörök vezetésére is lehetőségünk nyílik óvodánkban, mint pl.: néptánc, kézműves szakkör. BIZTONSÁGOS ÓVODA vagyunk és részt veszünk az OVI-ZSARU programban is. A 2023/2024-es nevelési évtől Boldog Óvoda vagyunk.